skip to Main Content
+48 604 48 75 77 biuro@solarium-info.pl

Witamina D – Fakty

Witamina D jest niezbędna dla utrzymania dobrego zdrowia.

Badania medyczne na całym świecie potwierdziły zalety witaminy D w związku z:

  • Zdrowie komórkowe: w tym raki piersi, jelita grubego i prostaty
  • Zdrowie kości: w tym osteoporoza, złamania szyjki kości udowej, osteomalacja i złamania szyjki kości udowej
  • Zdrowie narządów: w tym wysokie ciśnienie krwi, nadciśnienie i choroby serca
  • Zdrowie psychiczne: w tym SAD, PMS, depresja i ogólny nastrój
  • Choroby autoimmunologiczne: w tym stwardnienie rozsiane, cukrzyca typu 1 i reumatoidalne zapalenie stawów
  • Zaburzenia skóry: w tym łuszczyca
  • Programy otyłości i ćwiczeń
  • Światło słoneczne jest najskuteczniejszym sposobem dla organizmu na wytwarzanie witaminy D. Jednak w Wielkiej Brytanii i Irlandii nasze ciała mogą wytwarzać witaminę D wyłącznie w wyniku ekspozycji na słońce w miesiącach od maja do października. Poza tymi miesiącami słońce po prostu nie jest wystarczająco silne.

Dr Michael Holick (profesor medycyny, fizjologii i biofizyki z Boston University School of Medicine, jednego z najlepszych uniwersytetów w USA), uważany przez wielu za najważniejszy autorytet w zakresie witaminy D, zaleca codzienne podawanie 1000 IU w celu utrzymania właściwego dla zdrowia poziomu. Bardzo trudno jest codziennie jeść wystarczająco dużo pokarmów bogatych w witaminę D, aby osiągnąć ten poziom. Większość suplementów multiwitaminowych dostarcza jedynie 400 IU witaminy D.

MOŻESZ SAMODZIELNIE DOSTARCZYĆ ​​WYMAGANĄ ILOŚĆ WITAMINY D

Większość multiwitamin zawiera tylko 400 IU witaminy D. Eksperci zalecili codzienne suplementy w ilości 5000 IU dziennie, aby uzyskać i utrzymać optymalny poziom. Suplementy witaminy D zapewniają takie same korzyści jak słońce, ale przyjmowane w zbyt dużej dawce mogą powodować toksyczność witaminy D, podczas gdy ekspozycja na słońce nie.

PRODUKCJA WITAMINY D W CZASIE ZIMOWYM

W miesiącach zimowych organizm człowieka nie może wytwarzać witaminy D w Polsce ani w żadnym miejscu powyżej 40 stopni na północ. Jeśli jednak dojdzie do umiarkowanej ekspozycji na słońce między majem a październikiem, nadmiar witaminy D jest magazynowany w tkance tłuszczowej, którą można uwolnić zimą.

OSOBY STARSZE W MNIEJSZYM STOPNIU SĄ NARAŻONE NA UV, NIŻ MŁODE

Twoja zdolność do produkcji witaminy D zmniejsza się czterokrotnie w wieku od dwudziestu do siedemdziesięciu lat. Starsi ludzie szczególnie zwracają uwagę na ostrzeżenia o nadmiernej ekspozycji na słońce i często zmniejszają swoją ekspozycję w czasie, gdy najbardziej jej potrzebują. Ponieważ witamina D jest bezpośrednio związana ze zdrowiem kości, ta grupa wiekowa powinna bardziej martwić się złamaniem biodra, ponieważ ma niedobór witaminy D, niż ryzykiem wystąpienia zmarszczek lub raka skóry.

Back To Top